Doradztwo zawodowe

Doradztwo zawodowe jest realizowane w naszej szkole zgodnie z Wewnątrzszkolnym Systemem Doradztwa Zawodowego zawartego w statucie naszej szkoły. Działania z zakresu doradztwa zawodowego są realizowane przez wszystkich nauczycieli na lekcjach przez wszystkie lata nauki szkolnej.


W klasach VII i VIII doradztwo zawodowe to osobny przedmiot, prowadzony w wymiarze 10 godzin lekcyjnych rocznie. Ta strona jest przeznaczona właśnie dla uczniów klas VII i VIII oraz ich rodziców.


Dla uczniów klas młodszych polecamy stronę Mapy Karier - Miasto zawodów

https://mapakarier.org/city

Zajęcia z doradztwa zawodowego w ramach obowiązkowych 10 godzin w klasach VII i VIII prowadzi psycholog szkolny Sylwia Gałęzowska.






Informator 2022/2023 - kliknij, aby otworzyć

TERMINY postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, a także terminy składania dokumentów do klas pierwszych publicznych szkół ponadpodstawowych.

Kliknij, aby otworzyć

REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH rok szkolny 2022/2023

Kliknij, aby otworzyć prezentacje
Plan naboru do liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia na rok szkolny 2022-2023






Bezpłatna strona Mapa Karier www.mapakarier.org zawierająca szczegółowe opisy ponad 600 zawodów oraz ścieżek edukacyjnych prowadzących do każdego z nich. Na stronie można skorzystać z filtra preferencji, funkcjonalności Mapy Karier, która pozwala odfiltrować te ścieżki kariery, które z największym prawdopodobieństwem będą dopasowane do naszych oczekiwań: http://mapakarier.org/filtr-preferencji



YouTube.com/ZawodowyStream

Na tym kanale prowadzone są webinary na żywo z cyklu Zawodowy Stream, podczas których prowadzone są rozmowy z przedstawicielami różnych, często nietypowych zawodów. Publikowane też nagrania z tych spotkań. Można zobaczyć czym na co dzień zajmują się w pracy przedstawiciele konkretnych zawodów, jakie kompetencje najbardziej liczą się w tym zawodzie, gdzie można zdobyć istotne umiejętności i doświadczenie zawodowe.



Na stronie Wsparcie Psychologiczne w zakładce doradztwo zawodowe znajdziecie również wiele przydatnych linków, webinarów i quizy zawodoznawcze. https://padlet.com/psychologsylwiagalezowska/68x1n1qxthb24a0f

Zapraszamy również do kontaktu z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 15. http://poradnia15.pl/doradztwo-zawodowe/


Jak to jest być? (kanał naTemat.pl)
https://www.youtube.com/playlist?list=PL4Ibwp4rbdg2y_PQUKz3LxIFPDRRnpy5R
To kilkanaście filmów, w których przedstawiciele zawodów opowiadają o swojej pracy: mówią, gdzie mogą pracować, jakie są ich obowiązki, jak wygląda typowy dzień pracy, w jakim trybie pracują, jakie są istotne predyspozycje wymagane w ich pracy i jak ją zdobyć. Opisują też możliwości rozwoju zawodowego i wysokość zarobków.



Szukam pracy
https://www.youtube.com/channel/UCUtycol8O5PPAGI9BMwReNQ
Twórca tego kanału, Karol Wyszyński, od 2015 roku publikuje filmy, w których sprawdza, jak pracuje się w różnych zawodach. Próbuje ocenić, które z nich mogą być pracą marzeń, a które to praca na przetrwanie. Informuje widzów o tym, co trzeba zrobić, żeby zacząć pracę w konkretnym zawodzie, a co, żeby odnieść sukces, oraz ile się zarabia na określonym stanowisku.



Wchodzę w to
https://www.youtube.com/channel/UCSc-ZpsyOYrJ15Z-Q6CnAxg/featured
Filmy pokazujące, jak Filip Chajzer widzi siebie w pracy dentysty, cukiernika, dozorcy itp. Nie wszystkim przypadnie do gustu specyficzne poczucie humoru prowadzącego. Mimo to filmy mogą być ciekawe, bo pokazują prawdziwe warunki pracy przedstawicieli różnych zawodów i wykorzystywany przez nich sprzęt.



Ile zarabiają? (kanał Dla Pieniędzy)
https://www.youtube.com/playlist?list=PLclO7DCoCJtHzdwqat_dge-2om2tfmxnH
To kilkuminutowe filmy pokazujące prawdę o zarobkach przedstawicieli różnych zawodów, co ma wpływ na pobory, jakie są obiegowe opinie i jak się mają do rzeczywistości. Nagrania publikowane są na kanale Dla Pieniędzy. Jego prowadzący, Paweł Swinarski, tworzy filmiki związane z gospodarką, ekonomią, finansami, czy sławą. W serii Ile zarabiają posiłkuje się danymi z GUS i porównuje zarobki osób pracujących w danym zawodzie ze średnią krajową. Niektóre filmy poruszają kontrowersyjne tematy.



Dobry zawód fajne życie
https://www.youtube.com/channel/UCmxxtAbdN5IC_I_CjLZoqqw/videos
To około 40 kilkuminutowych filmów, zawierających wypowiedzi osób pracujących w zawodzie i ich pracodawców, uczniów uczących się zawodu w szkole oraz ich nauczycieli. Z tych filmów można się dowiedzieć, jakie są niezbędne w danym zawodzie umiejętności, kompetencje miękkie i twarde, oraz jakie są możliwości rozwoju, np. dodatkowe kursy zawodowe. Prezentują też ciekawostki dotyczące konkretnego zawodu.



ORE (Ośrodek Rozwoju Edukacji)
https://www.youtube.com/user/koweziu/videos
Na tym kanale można znaleźć około 600 kilkuminutowych filmów, przedstawiających wypowiedzi osób pracujących w danym zawodzie, ich pracodawców oraz uczniów kształcących się w szkołach zawodowych. Filmy zawierają informacje o możliwych ścieżkach edukacyjnych, zadaniach zawodowych, kwalifikacjach wyodrębnionych w tym zawodzie i egzaminach zawodowych, potrzebnych kompetencjach miękkich, przeciwwskazaniach zdrowotnych, zawodach pokrewnych, możliwych miejscach pracy, a także ciekawostki dotyczące konkretnego zawodu. Niektóre filmy są trudne w odbiorze, bo informacje czytają lektorzy. Filmy publikowano od 2011 do 2017 roku. Informacje o szkołach, jakie trzeba ukończyć, aby pracować w danym zawodzie, są już nieaktualne po reformie edukacji. Mimo wszystko to wciąż bogate źródło wiedzy



Europejska Platforma Edukacyjna
https://www.youtube.com/channel/UC_i8yGkloXTiq2Q5jNFe74g/videos
Na tym kanale znajdziemy ponad 190 filmów o zawodach, które zawierają takie informacje, jak: tryb i miejsce pracy, zadania i kwalifikacje zawodowe, pożądane kompetencje miękkie i twarde, sposoby zdobycia niezbędnych kwalifikacji zawodowych, ścieżki rozwoju zawodowego. Pokazują przedstawicieli zawodów przy pracy, używane przez nich narzędzia i sprzęt. Można się dowiedzieć, jakie są korzyści pracy w tym zawodzie. Informacje o szkołach, jakie trzeba ukończyć, aby pracować w danym zawodzie, są nieaktualne po reformie edukacji.



INFOdoradca+
https://www.youtube.com/channel/UCr1-6gcGeKoVmo-klYHoqmQ/videos
Krótkie filmy o zawodach, trwające około 1 minuty. Zawierają informacje o zadaniach zawodowych, z jakimi mierzą się przedstawiciele konkretnych zawodów, i o ich trybie pracy. Filmy mają udogodnienia dla osób niesłyszących i słabosłyszących: napisy oraz lektora języka migowego.
Źródło: https://mapakarier.org/



Zawodowcy.fm
https://zawodowcy.fm/
Twórcy podcastów, Karol Stryja i Mariusz Fijka, regularnie publikują wywiady z przedstawicielami różnych zawodów. Pytają swoich rozmówców, na czym polega ich praca, jak wyglądają codzienne obowiązki i jakie rozwiązują problemy, dlaczego wybrali taki zawód i jak go zdobyć. Tworząc podcasty, szukają odpowiedzi na pytanie: dlaczego ludzie robią to, co robią.



Wybrane odcinki:
1. Czy można być jednocześnie weterynarzem, przedsiębiorcą, podróżnikiem oraz digital nomadem?
2. Jak zostać programistą? Czyli historia Coders Lab
3. Czym zajmuje się wedding planner i dlaczego ślubu nie będzie?
4. Jak zostałem pilotem prywatnych odrzutowców?



Co robić w życiu?
https://www.corobicwzyciu.pl/podcast-3/
To podcasty dla tych, którzy nie wiedzą jeszcze, czym chcą się zajmować, nie mają pomysłu na swoją zawodową przyszłość lub chcą zmienić pracę. Będą przydatne także dla studentów, którzy chcą się odnaleźć się na rynku pracy po ukończeniu studiów. Ich twórczyni, doradczyni zawodowa i edukacyjna Magda Mitrofaniuk, rozmawia z ludźmi wykonującymi różne zawody pytając o zakres i warunki ich pracy, kierunki rozwoju oraz ścieżkę kariery. Interesuje ją także, jaka jest sytuacja przedstawicieli danego zawodu na rynku pracy, jakie cechy charakteru przydają się w tym zawodzie, co lubią i czego nie lubią w swojej pracy jej rozmówcy. Podcast Co robić w życiu to również takie tematy, jak: zawody przyszłości, przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej, czy motywacja do pracy.



Wybrane odcinki:
1. Zawód fizjoterapeuta
2. Zawód Scrum Master
3. Zawody przyszłości



Audycja Pasjonauci - Polskie Radio Czwórka
https://www.polskieradio.pl/10,Czworka/4891,Pasjonauci
Beata Kwiatkowska przeprowadza rozmowy z interesującymi ludźmi, którzy wykonują rozmaite zawody, są pełni pasji, kreatywni, a praca sprawia im wielką przyjemność, pozwalając realizować marzenia i rozwijać swoje umiejętności.



Wybrane odcinki:
1. Rolą architekta jest odpowiadanie na potrzeby
2. Rozmowa ze śpiewakiem Jakubem Józefem Orlińskim
3. Rozmowa z Mateuszem Pacewiczem, scenarzystą nominowanego do Oscara filmu "Boże Ciało"



To się opłaca
https://www.youtube.com/c/AgnieszkaSkupie%C5%84ska/search
Agata Skupieńska, autorka podcastów, z wykształcenia jest polonistką, pracuje jako freelancerka pisząc teksty na zlecenie. Uczy też innych, jak zarabiać pracując online i prowadzi własny sklep internetowy z akcesoriami barmańskimi. Odcinki podcastów mające w nazwie „Kulisy pracy” to interesujące rozmowy z ciekawymi ludźmi, przedstawicielami rozmaitych zawodów. Autorka pyta swoich rozmówców czym się zajmują, jak to się stało, że pracują w danym zawodzie, czy każdy może wykonywać taką pracę oraz jakie są jej plusy i minusy.



Wybrane odcinki:
1. Doula i psycholog freelancer
2. Wirtualna asystentka
3. Fotograf ślubny


Źródło: https://mapakarier.org/





Źródło: https://mapakarier.org/

Emily Wapnick „Dlaczego niektórzy z nas nie mają jednego, prawdziwego powołania?”
Długość: 12 minut
Nie wiesz, kim chcesz zostać w przyszłości? To wcale nie musi być problem. Być może jesteś… multipotencjalistą i będziesz robić w życiu wiele różnych rzeczy. Inspirująca przemowa, szczególnie dla młodzieży, w kontekście przyszłych wyborów zawodowych, elastyczności i łączenia wielu zainteresowań w coś innowacyjnego.
https://www.youtube.com/watch?v=4sZdcB6bjI8



Scott Dinsmore „Jak znaleźć pracę, którą pokochasz”
Długość: 18 minut
Znalezienie pracy, która da Ci satysfakcję, jest możliwe. Scott Dinsmore dzieli się swoim doświadczeniem – sam spędził w nielubianej pracy więcej czasu niż powinien, a obecnie pomaga innym odkryć swoją ścieżkę.
https://www.youtube.com/watch?v=bvAEJ8G9l9U



Angela Duckworth „Klucz do sukcesu? Wytrwałość”
Długość: 6 minut
Co wyróżnia ludzi sukcesu? Wysokie IQ, miejsce zamieszkania czy zamożność rodziny? Okazuje się, że jest to wytrwałość. W tym krótkim wystąpienia Angela Duckworth przekazuje esencję swoich wieloletnich badań.
https://www.youtube.com/watch?v=H14bBuluwB8

Julian Treasure „Jak mówić, aby ludzie chcieli słuchać?”
Długość: 10 minut
Każdy z nas mówi. To przecież nic trudnego, prawda? Okazuje się jednak, że często wpadamy w pułapki utrudniające komunikację. Dowiedzcie się, jakich błędów unikać i jakie techniki warto zastosować, aby inni chcieli nas słuchać.
https://www.youtube.com/watch?v=eIho2S0ZahI

Amy Cuddy „Język ciała kształtuje naszą osobowość”
Długość: 21 minut
Amy Cuddy dzieli się wskazówkami (na podstawie autorskich badań), jak możemy wykorzystać mowę ciała do wywierania większego wpływu na otoczenie i na… siebie. Dowiesz się m.in., co można zrobić przed rozmową rekrutacyjną, aby lepiej zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy.
https://www.youtube.com/watch?v=Ks-_Mh1QhMc

Bel Pesce „5 sposobów na zniszczenie swoich marzeń”
Długość: 6 minut
Jak nie odnieść sukcesu? M.in. wierząc w sukces z dnia na dzień, spoczywając na laurach i obwiniając innych o swoje niepowodzenia. Przewrotne wystąpienie, które skłoni Twoich uczniów do rozmowy o celach, marzeniach i aspiracjach.
https://www.youtube.com/watch?v=sR6P5Qdvlnk

Adora Svitak „Czego dorośli mogą się nauczyć od dzieci?”
Długość: 8 minut
13-letnia prelegentka w zabawny sposób opowiada o tym, jaką przewagę nad dorosłymi mają dzieci i dlaczego czasami potrzebujemy „dziecinnego” podejścia do rzeczywistości.
https://www.youtube.com/watch?v=V-bjOJzB7LY

Adam Grant „Zaskakujące nawyki osób myślących kreatywnie”
Długość: 15 minut
Co łączy kreatywnych ludzi? Czy porażki i złe pomysły mogą nam wyjść na dobre? Energetyzująca i bardzo ciekawa prezentacja psychologa organizacji, Adama Granta.
https://www.youtube.com/watch?v=fxbCHn6gE3U

Matthew Walker „Sen to Twoja supermoc”
Długość: 19 minut
Dlaczego sen jest taki ważny? Matthew Walker, który bada zjawisko snu od ponad 20 lat, przedstawia najważniejsze powody, dla których nie warto rezygnować ze snu. Radzi też, co zrobić, aby spać lepiej. Wbrew pozorom jest to coś, co może wpłynąć na całe nasze życie (włącznie z karierą zawodową).
https://www.youtube.com/watch?v=5MuIMqhT8DM

Anthony Goldbloom „Zawody, w których zastąpią nas maszyny – i gdzie to się nie uda”
Długość: 5 minut
Czy powinniśmy bać się postępującej automatyzacji rynku pracy? Anthony Goldbloom przedstawia w pigułce, w czym zawsze będziemy gorsi, a w czym lepsi od maszyn.
https://www.youtube.com/watch?v=gWmRkYsLzB4

Cameron Russell „Wygląd to nie wszystko. Wierzcie mi, jestem modelką”
Długość: 10 minut
Wiele młodych dziewczyn marzy o karierze modelki. Czy warto iść tą ścieżką? Wieloletnia modelka, Cameron Russell, szczerze opowiada o swojej pracy i wątpliwościach.
https://www.youtube.com/watch?v=KM4Xe6Dlp0Y

Memory Banda „Okrzyk wojowniczki przeciwko małżeństwu dzieci”
Długość: 13 minut
Wzruszająca historia odważnej dziewczyny z Malawi, która zdecydowała się sprzeciwić wieloletnim tradycjom swojej społeczności, wedle których już bardzo młode dziewczyny wychodzą za mąż i stają się matkami. Opowieść o odwadze i wytrwałości.
https://www.youtube.com/watch?v=xkFTZcUPjBg



List do rodziców - kliknij, aby otworzyć

Webinar dla rodziców „Jak pomóc dziecku w wyborach edukacyjno-zawodowych?”:
https://youtu.be/-PZK__nseeI

Artykuł „5 rzeczy, o których warto pamiętać, rozmawiając z dzieckiem o ścieżce edukacyjno-zawodowej”:
https://bit.ly/2PoVg74

Podcast “Jak wspierać dziecko w wyborze kierunku kształcenia lub w wyborze ścieżki kariery?” z cyklu Sto Monet - blog o edukacji finansowej dzieci i młodzieży:
https://bit.ly/3zjQvBa

Audycja "Jak pomóc dziecku w wyborach edukacyjno-zawodowych? z udziałem ekspertek Mapy Karier na antenie Polskie Radio Dzieciom:
https://bit.ly/3kaCPRM